پرداخت به ازای هر کلیک (CPC) چیست؟

پرداخت به ازای هر کلیک (CPC) چیست؟

CPC (هزینه هر کلیک) یک اصطلاح رایج در تبلیغات پولی است. گاهی اوقات به آن “پرداخت به ازای کلیک” نیز گفته می شود. این راهنمای جامع به اصول اولیه CPC، چرایی اهمیت آن و زمان استفاده از آن می پردازد.

پرداخت به ازای هر کلیک (CPC)

پرداخت به ازای هر کلیک (CPC) چیست؟

پرداخت به ازای هر کلیک یک مدل مناقصه است که تعیین می کند تبلیغ کنندگان چقدر برای تبلیغات خود پرداخت می کنند.

تعریف فنی هزینه هر کلیک، طبق گفته گوگل:

مناقصه پرداخت به ازای هر کلیک (CPC) به این معنی است که شما برای هر کلیک روی تبلیغات خود هزینه پرداخت می کنید.

چگونه هزینه هر کلیک را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه هزینه به ازای هر کلیک، کل هزینه تبلیغات خود را تقسیم بر تعداد کلیک های دریافتی می کنید. به عنوان مثال، اگر کمپین شما در یک روز 500 دلار خرج کرد و 100 کلیک دریافت کردید، CPC محاسبه شده شما 5.00 دلار خواهد بود.

مناقصه CPC به تبلیغ‌ کنندگان این امکان را می‌دهد که حداکثر هزینه به ازای هر کلیک را از سطح استراتژی پیشنهاد قیمت کمپین یا به سطح کلمه کلیدی جداگانه تعیین کنند. با این حال، تعیین حداکثر CPC به معنای پرداخت هر بار آن نیست. مبلغ نهایی شارژ شده برای یک کلیک، CPC واقعی شما نامیده می شود. در هر حراج تبلیغاتی، شما فقط حداقل مبلغ مورد نیاز را برای شکست دادن رتبه آگهی رقیب دقیقاً زیر میزان شما پرداخت می کنید.

چگونه هزینه هر کلیک را محاسبه کنیم؟

چرا هزینه هر کلیک مهم است؟

هزینه هر کلیک به دلایل زیادی مهم است.

متریک هزینه هر کلیک یک KPI مفید برای کمک به درک موارد زیر است:

 • ROAS نسبی (بازده هزینه تبلیغات) بر اساس بودجه و CPC شما.
 • ترافیک تخمینی را بر اساس بودجه خود برنامه ریزی و پیش بینی کنید.
 • بینش رقابتی در مورد اینکه میانگین CPC شما چگونه با بازار مقایسه می شود.
 • قدرت تبلیغ نسبی شما


همانطور که می بینید، هزینه به ازای هر کلیک اطلاعات بیشتری نسبت به تعداد کلیک هایی که برای بودجه خود دریافت می کنید ارائه می دهد. در مورد ROAS، درک هزینه به ازای هر کلیک می‌تواند به پیش‌بینی دقیق‌تر کمک کند. به عنوان مثال، اگر هزینه هر کلیک بالایی دارید اما بودجه روزانه کمی دارید، این کلیک‌ها روی وب‌سایت شما باید برای دستیابی به ROAS هدف بسیار سخت‌تر کار کنند.

چرا هزینه هر کلیک مهم است؟

این بدان معناست که تجربه کاربر وب سایت (یا اپلیکیشن) باید به طور کامل بهینه شود تا بیشترین فروش را تشویق کند. دلیل دیگری که هزینه هر کلیک مهم است؟ این به شما کمک می کند تا درک کنید که چقدر در قیمت کلمات کلیدی رقابتی هستید. اگر تبلیغات شما به طور مداوم CTR (نرخ کلیک) پایینی دریافت می کند، یک دلیل بزرگ می تواند این باشد که حداکثر CPC شما کمتر از رقبای شماست.

هزینه هر کلیک نیز عاملی است که قدرت تبلیغ و رتبه تبلیغ را تعیین می کند. اگر کپی تبلیغاتی درخشان و تجربه کاربری بصری دارید، اما CTR تبلیغ شما کم است، می توانید موضوع را به حداکثر CPC خود محدود کنید. بنابراین، آیا معیار CPC باید KPI (شاخص کلیدی عملکرد) کمپین بازاریابی شما باشد؟ احتمالا نه. این شاخص خوبی برای رقابت فعلی و عملکرد آینده است، اما KPIهای دیگری نیز وجود دارند که برای تعیین موفقیت کمپین کلیدی هستند.

CPC خوب چیست؟

راه آسان برای پاسخ به این سوال این است: بستگی دارد. عوامل زیادی به درک اینکه یک CPC خوب باید چه باشد کمک می کند.

عناصری که در تعیین هزینه ایده آل برای هر کلیک باید شامل موارد زیر باشد:

 • صنعت
 • نوع وسیله
 • نوع تطبیق کلمه کلیدی
 • رقابت
 • نام تجاری در مقابل کلمات کلیدی غیر نام تجاری (آگاهی از برند)
 • رتبه آگهی

بیایید به اولین عامل بپردازیم: صنعت. صنایع مختلف نشان داده اند که CPCهای بسیار متفاوتی دارند. بر اساس مطالعه اوایل سال 2022 از LOCALiQ توسط Wordstream، وکلا و خدمات حقوقی بالاترین میانگین CPC را با 8.67 دلار داشتند. صنعت املاک و مستغلات با میانگین CPC 1.36 دلار در پایین ترین نقطه این طیف قرار داشت. رقابت (یا عدم وجود) به تعیین هزینه مناسب برای هر کلیک کمک می کند.

به طور معمول، هر چه رقابت در یک کلمه کلیدی بالاتر باشد، CPC بالاتر است. همچنین ممکن است انتظار داشته باشید که اگر رقابت کمتر باشد، میانگین CPC کمتر باشد. یکی دیگر از عناصری که باید در هنگام پرسیدن اینکه چه هزینه مناسبی برای هر کلیک باید در نظر گرفت این است که “ماهیت کلمه کلیدی هدف شما چیست؟” اگر شخصی در جستجوی نام تجاری شما باشد، هزینه هر کلیک شما باید به میزان قابل توجهی کمتر از کلمات کلیدی غیر برند باشد.

اگر برای شرایط نام تجاری خود مناقصه می دهید، رتبه تبلیغ شما برای آن شرایط بالاترین است. رتبه تبلیغاتی بالا به کاهش CPC کمک می کند. کلمات کلیدی بدون نام تجاری به دلیل ماهیت رقابتی آنها CPC بالاتری دارند. همانطور که در بالا ذکر شد، زمانی که رقابت بالا باشد، CPC برای آن شرایط نیز به طور طبیعی بالاتر است.

رتبه تبلیغ یک عامل حیاتی است که به یک CPC خوب کمک می کند. استراتژی پیشنهاد و حداکثر CPC شما عواملی هستند که به امتیاز رتبه تبلیغ کمک می کنند. به طور خلاصه، هزینه مناسب برای هر کلیک تا حد زیادی به صنعت، رقابت و رتبه تبلیغات کلمات کلیدی مورد نظر شما بستگی دارد.

CPC خوب چیست؟

چه پلتفرم‌ های تبلیغاتی از پیشنهاد CPC استفاده می‌کنند؟

اکثر پلتفرم‌ های تبلیغاتی از پیشنهاد قیمت به ازای هر کلیک استفاده می‌کنند. رایج‌ترین پلتفرم‌ها پلتفرم‌های جستجو مانند Google و Microsoft Ads هستند. در حالی که مناقصه هزینه به ازای هر کلیک در این پلتفرم‌ها در دسترس است، آنها استراتژی‌های مناقصه خودکار را ارائه می‌دهند که حداکثر پیشنهاد CPC را در بر می‌گیرد.

استراتژی‌های مناقصه خودکار کمک می‌کنند تا کار پرمشغله مدیریت پیشنهادات کلیدواژه‌های فردی را از بین ببرد. استراتژی های پیشنهادی مانند حداکثر کردن کلیک ها یا CPC افزایش یافته به شما امکان می دهد حداکثر CPC را تعیین کنید. اجازه دادن به پلتفرم‌ها برای استفاده از الگوریتم آن، به شما امکان می‌دهد قیمت‌ها را به‌طور خودکار بر اساس احتمال کلیک یا تبدیل یک فرد، افزایش یا کاهش دهید.

بسیاری از پلتفرم‌های تبلیغات اجتماعی که اجازه پیشنهاد قیمت CPC را می‌دهند عبارتند از:

 • فیس بوک.
 • پینترست.
 • اسنپ چت.
 • TikTok.
 • توییتر.
 • لینکدین.
 • DSP ها

بنابراین، مهم نیست که چه پلتفرم تبلیغاتی را می‌خواهید آزمایش کنید، به احتمال زیاد پیشنهاد CPC در آن موجود است.

CPC و CPM چیست؟

جدای از پیشنهاد CPC، پیشنهاد قیمت CPM مدل استاندارد دیگری در تبلیغات است. مناقصه CPM مدلی است که در آن تبلیغ‌کنندگان به ازای هر 1000 نمایش در تبلیغات خود پرداخت می‌کنند.

به زبان ساده:

 • CPC: پرداخت به ازای هر کلیک.
 • CPM: پرداخت به ازای هزار بار نمایش.

هدف مناقصه CPM با پیشنهاد CPC متفاوت است زیرا بر بازدیدها و برداشت‌ها تمرکز دارد. هنگام انتخاب پیشنهاد قیمت CPM، یک تبلیغ‌کننده بیشتر بر روی دسترسی به تبلیغات تمرکز می‌کند تا ترافیک. پیشنهادهای CPM معمولاً کمتر از برخی CPCها هستند زیرا عمدتاً در شبکه‌های نمایش یا برای دسترسی گسترده در پلتفرم‌های اجتماعی استفاده می‌شوند.

مناقصه CPM روشی مقرون به صرفه برای دستیابی به مخاطبان بزرگ و در عین حال پایین نگه داشتن هزینه ها است. بنابراین، چه زمانی باید از مناقصه CPM به جای پیشنهاد قیمت CPC استفاده کنید؟ اگر هدف اصلی یک کمپین آگاهی است، پیشنهاد CPM انتخاب خوبی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *