پروپوزال سئو چیست و چگونه نوشته می شود؟

پروپوزال سئو چیست و چگونه نوشته می شود؟

پروپوزال سئو چیست؟ این سوال را می توان از جمله مهمترین سوالاتی دانست که ذهن سئوکاران مبتدی و حرفه ای را به خود درگیر کرده است. برای انجام هر کاری به یک راهنمای مشخص و داشتن ذهنی کاملا آماده و پویا جهت پذیرش چالش ها نیازمندیم. در دنیای سئو هم باید از این قاعده مشخص پیروی نمود. در این مطلب از سایت قصد داریم به دنبال جواب سوالاتی نظیر: پروپوزال سئو چیست و به چه دلیلی نوشته می شود پاسخ دهیم. پس ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

در مورد پروپوزال سئو (Seo Proposal) چه می دانید؟

پروپوزال سئو یک فایل در قالب پی دی اف یا ورد می باشد. سئوکار قبل از عقد قرارداد، توضیحات کاملی را در مورد همکاری، خدمات قابل ارائه، هزینه ها، قوانین و شرایط سئو در اختیار کارفرما قرار می دهد. کارفرما با مطالعه این فایل تصمیم خواهد گرفت که با سئوکار همکاری بکند یا خیر. شما با نوشتن یک پروپوزال خوب و بی عیب و نقص، احتمال اینکه با مشتری خود قرارداد ببندید را افزایش خواهید داد. از طریق این طرح از پیش تعیین شده، تمام کارهایی که قرار است برای مشتری انجام دهید را به طور کامل برای او شرح خواهید داد.

دقیق ترین طرحی که شما می توانید به مشتری جهت بیان خدمات و وظایف خود ارائه دهید، پروپوزال سئو می باشد. این طرح به گونه ای باید نوشته شود که هیچ گونه تناقض و ایرادی در آن وجود نداشته باشد. بدین گونه مشتری راحت تر می تواند جهت بستن عقد قرارداد با شما تصمیم گیری نماید. از طرف دیگر، شما با نگارش اصولی پروپوزال سایت برای مشتری به فروش خواهید رسید. جهت شروع نگارش یک پروپوزال مبتنی بر سئو سایت باید نکات مهمی را در نظر بگیرید. برای این کار باید هدف و انتظارات مشتری از قبل تعیین شود.

پروپوزال سئو چیست؟
در مورد پروپوزال سئو چه می دانید

مهمترین مزایای پروپوزال سئو

همانطور که اشاره نمودیم، پروپوزال سئو یک طرح از پیش نوشته شده با آنالیز بسیار دقیق است که به منظور بهبود کیفیت کار انجام می شود. نگارش پروپوزال جهت بهینه سازی سایت باید توسط یک کارشناس سئو انجام شود. یک سئوکار با تجربه می داند که از چه روش هایی جهت رشد سایت در مقایسه با سایت های رقبا استفاده نماید. اگر از ما بپرسید که لزوم نگارش پروپوزال مبتنی بر اصول سئو سایت چه می تواند باشد باید در ابتدا کاربرد پروپوزال سئو را از چند منظر بررسی کنیم.

 • کارفرما از آنجا که نقش هدایت پروژه را بر عهده داشته تنها می تواند از این طریق از رشد وب سایت خود در مقایسه با سایت های رقبا و وضعیت کلمات کلیدی آگاه شود.
 • فریلنسر سئوکار یا مدیر تیم سئو نقش اصلی در نگارش اصولی پروپوزال سئو خواهد داشت. قبل از آغاز هر پروژه ای، مدیر یا فریلنسر سئوکار باید یک پروپوزال جامع و کاربردی با تحلیل سایت هدف و رقبای آن برای مشتری تهیه نماید.

از جمله مهمترین مزایای پروپوزال سئو سایت می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • بررسی نقاط ضعف وب سایت نسبت به سایر رقبا
 • بررسی نقاط قوت وب سایت در مقایسه با سایر رقبا
 • آنالیز و تحلیل دقیق رقبا
 • تعیین یک مسیر ذهنی مشخص از پروژه مورد نظر
 • مشخص شدن مسئولیت ها و وظایف تیم سئو
 • تعیین تمام تعهدات مالی کارفرما و نیازهای مالی پروژه سئو
 • تعیین مسیر استراتژی جهت بهبود رتبه سایت
مهمترین مزایای پروپوزال سئو
مهمترین مزایای پروپوزال سئو

نگارش یک پروپوزال سئو خوب به چه نحوی می باشد؟

قبل از نگارش یک پروپوزال سئو به صورت اصولی باید از چند دستورالعمل مهم پیروی نمایید. در ابتدا مهم است که هدف خود را از نگارش یک پروپوزال باکیفیت و اصولی مشخص کنید.

چه اصولی را باید به هنگام نگارش پروپوزال سئو رعایت نمود

·       کسب اطلاعات لازم از مشتری

در گام اول نیاز است که چند سوال اساسی از مشتری در مورد کسب و کار خود بپرسید.

 1. شما از سئو سایت چه انتظاری دارید؟ آیا می خواهید به فروش بیشتر یا بازدید بیشتر دست یابید؟
 2. مشخصات یک مشتری ایده آل از دید شما چیست؟
 3. کدام کلمات کلیدی برای افزایش ترافیک سایت را مد نظر دارید؟
 4. چه خدماتی را می خواهید به مشتریان خود ارائه دهید؟
 5. مهمترین جذابیت محصول شما از دید مشتری چه می تواند باشد؟
 6. آیا می توانید به اسامی بهترین رقبای خود در زمینه کسب و کارتان اشاره نمایید؟

با پاسخگویی به این سوالات می توان به راحتی در مورد هدف و نیاز مشتری جهت بهینه سازی سایت، اطلاعات جامعی کسب نمود.

·       کسب اطلاعات لازم در مورد کسب و کار مشتری

سئوکار بدون آگاهی در مورد کسب و کار مشتری و خدمات قابل ارائه آن نمی تواند جهت نگارش اصولی پروپوزال سئو اقدام نماید. شما در ابتدا باید ببینید که کسب و کار مشتری در چه زمینه ای می باشد. آیا کسب و کار مورد نظر در اینترنت پر جست و جو می باشد؟ مسلما، کار شما به هنگام تدوین پروپوزال با بررسی کسب و کار مشتریان و رقبای آنها آسان تر خواهد شد. 

نگارش یک پروپوزال سئو باکیفیت بر طبق اصول

پس از دستیابی به اطلاعات لازم در مورد مشتری و کسب و کار او نیاز است که جهت نگارش یک پروپوزال سئو باکیفیت بر طبق اصول اقدام نمود. یک پروپوزال مبتنی بر اصول سئو شامل بخش های مختلفی می باشد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

آشنایی با نحوه نگارش یک پروپوزال سئو خوب
آشنایی با نحوه نگارش یک پروپوزال سئو خوب

آشنایی با بخش های مختلف یک پروپوزال سئو خوب

با مقدمه شروع کنید

جهت شروع نگارش مقدمه باید به معرفی شرکت خود و دلایل برتری آن نسبت به سایر شرکت های رقیب بپردازید. در ابتدا باید از مشتری خود بخواهید در مورد این موضوعات به طور کامل روشن سازی نماید. این مرحله جهت شناسایی نیازها و اهداف مشتری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. برای نگارش مقدمه پروپوزال سئو باید به موارد زیر اشاره کنید.

 • دلایل برتری شرکت مورد نظر در مقایسه با سایر شرکت ها
 • اشاره به تجارب شرکت در کسب و کار (مدارک و جوایز کسب شده)
 • معرفی اعضای تیم به مشتری
آشنایی با بخش های مختلف یک پروپوزال سئو خوب

کسب و کار مشتری خود و تاثیر آن بر سئو را به دقت مورد بررسی قرار دهید

یکی از مهمترین قسمت ها جهت نگارش پروپوزال سئو، آگاهی کامل در مورد کسب و کار مشتری می باشد. به عنوان مثال اگر مشتری شما کسب و کاری با سابقه خوب داشته باشد، این امر می تواند در نگارش این بخش از پروپوزال تاثیر مهمی بگذارد. در حالی که نگارش این بخش از پروپوزال برای شرکت های تازه کار دشوارتر می باشد. به طور کلی، هر چقدر بینش عمیقی در مورد کسب و کار مورد نظر داشته باشید، فرایند نگارش پروپوزال سئو سایت برای شما آسان تر خواهد شد. در این بخش باید کسب و کار مشتری را از 3 لحاظ مورد بررسی قرار دهید.

 • تعیین اهداف و بررسی ویژگی های کسب و کار مورد نظر
 • اشاره به نتایج تحقیقات به دست آمده در کسب و کار مربوطه
 • پیشنهاد کاربردی شخصی سازی شده مطابق با نیاز مشتری

این قسمت از محتوا را باید به نحوی نگارش نمایید که مشتری از اینکه شما به طور کامل با کسب و کار او آشنایی دارید، اطمینان یابد. البته توجه داشته باشید که در این بخش از نگارش پروپوزال سئو سایت باید 3 موضوع مهم (رتبه بندی کلمات کلیدی فعلی، مشکلات سئو و رقبای مهم مشتری) را مورد توجه قرار دهید.

راه حل های کاربردی جهت رفع مشکلات ارائه دهید

در این قسمت از نگارش پروپوزال باید با توجه به مشکلاتی که در کسب و کار مشتری جهت ارائه خدمات وجود دارد یک راه حل کاربردی پیشنهاد بدهید. به عنوان مثال، آیا می خواهید لینک سازی کنید؟ آیا از بازاریابی محتوا استفاده خواهید کرد؟ آیا مدیریت شبکه های اجتماعی در دستور کار شما قرار دارد؟ شما می توانید در این زمینه، چند پکیج سئو را جهت ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود پیشنهاد بدهید. در این قسمت مشتری باید متقاعد شود که از کدام خدمات سئو سایت می تواند جهت بهبود رتبه فعلی سایت و ارائه خدمات بهتر کسب و کار خود استفاده نماید.

اهداف مورد نظر جهت ارتقای کسب و کار را برای مشتری شرح دهید

بخش دیگری که باید جهت نگارش یک پروپوزال سئو باکیفیت مدنظر قرار دهید، اهدافی است که شما به عنوان سئو کار به مشتری قول دستیابی به آنها را داده اید. از آنجایی که یک پروپوزال مناسب نشان دهنده اعتبار سئو سایت شما می باشد باید به این فاکتور مهم توجه ویژه ای نشان دهید. اهدافی که شما جهت رشد سایت باید تعیین کنید از 5 ویژگی مهم (خاص بودن، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و زمان بند) برخوردار باشند. اهداف بیان شده در این بخش از پروپوزال باید واقعی و قابل دستیابی باشند. از جمله این اهداف می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • افزایش کلیک کلمات کلیدی تا n  عدد به صورت روزانه
 • افزایش فروش
 • رفع مشکلات سایت
 • و…

زمان مورد نظر جهت دستیابی به نتیجه را برای مشتری تعیین کنید

نگارش پروپوزال سئو بر طبق یک فرایند مشخص شده ای باید انجام شود. مسلما، مدت زمان مشخصی طول خواهد کشید تا بتوان فرایند نگارش پروپوزال مبتنی بر سئو سایت را تکمیل کرد. این موردی است که اکثر مشتریان، اطلاع زیادی در مورد آن ندارند. شما باید از همان ابتدا زمان لازم جهت دستیابی به نتیجه مورد نظر را برای مشتری تعیین کنید. مثلا اگر تعیین کنید که پروژه سئو به مدت دو ماه به رتبه یک گوگل خواهد رسید، جای بحثی بین شما و مشتری باقی نمی ماند.

دستمزد دریافتی خود را برای مشتری به طور واضح بیان کنید

بعد از انجام مراحل قبلی، بحث هزینه ها پیش خواهد آمد. شفافیت و صراحت در مورد خدماتی که می خواهید به مشتری خود ارائه دهید از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. در این مرحله باید دستمزد دریافتی خود را به طور واضح بیان کرده تا شک و شبهه ای در این رابطه برای مشتری باقی نماند.

دکمه CTA را بفشارید (دست به عمل شوید)

CTA (Call To Action) به معنی اقدام به عمل می باشد. این مرحله را می توان از جمله مهمترین مراحل جهت نگارش یک پروپوزال سئو سایت بی عیب و نقص دانست. CTA با دانش بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ ارتباط مستقیمی داشته که از آن طریق بازدید از صفحات وب سایت افزایش خواهد یافت. این امر می تواند در ارتقای صفحه وب سایت مشتری به رتبه یک گوگل نقش مهمی داشته باشد. در واقع، دکمه CTA کاربر را جهت دریافت خدمات از سایت مورد نظر مشتاق تر خواهد کرد. این دکمه ها شامل عباراتی چون: ((همین الان بخرید))، ((خرید فوری))، ((تماس با ما))، ((با ما تماس بگیرید)) و… خواهد بود. یک سئوکار جهت نگارش پروپوزال باید از یک فراخوان تاثیرگذار استفاده کرده تا مشتریان جهت دریافت خدمات از سایت ترغیب شوند.

چرا نگارش پروپوزال سئو از اهمیت خاصی برخوردار می باشد؟

زمانی که مشتری با سئو کار جهت دریافت خدمات سئو سایت ارتباط برقرار می کند می توان با ارائه یک پروپوزال سئو خوب او را در رابطه با فرایند کلی کار قرار داد. در واقع با ارائه پروپوزال مبتنی بر سئو سایت به مشتری خواهید توانست اعتماد او را به خود جلب کنید. با این کار، اطلاعات مشتری در زمینه خدمات سئو سایتی که به او ارائه می شود، افزایش خواهد یافت. هر چقدر نگارش پروپوزال بر مبنای قاعده و اصول باشد، شانس بیشتری جهت سپردن پروژه مشتری به شما وجود خواهد داشت.

چرا نگارش پروپوزال سئو از اهمیت خاصی برخوردار می باشد

ترفندهای مهمی که باید به هنگام نگارش پروپوزال سئو بدانید

 1. ساختار محتوای متنی شما نباید غلط املایی داشته باشد. این مورد می تواند کیفیت متنی پروپوزال شما را در دید مشتری کاهش دهد.
 2. با استفاده از عناصر گرافیکی زیبا در ساختار محتوای پروپوزال میتوانید حس خوبی را به مشتری جهت مطالعه آن انتقال دهید.
 3. سبک محتوا و نگارش پروپوزال را بر اساس نوع پرسونای کارفرما و پروژه مدنظر قرار دهید.
 4. برای اینکه مشتری از نقشه ذهنی شما به هنگام نگارش محتوا اطمینان یابد، تمام اطلاعات لازم در مورد سئو داخلی، سئو تکنیکال و سئو خارجی را به طور کامل برای او بیان کنید.
 5. طبق برنامه و زمان بندی مشخص پیش رفته و خوش قولی خود را به مشتری اثبات کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی نمودیم تا شما را با پروپوزال سئو و نحوه نگارش اصولی آن به خوبی آشنا نماییم. شما با توجه به نکات ذکر شده در جملات بالا می توانید یک پروپوزال بی عیب و نقص مبتنی بر سئو سایت را برای مشتری خود تدوین کنید. تمام اعتبار و ارزش یک سئوکار حرفه ای به ارائه یک پروپوزال عالی و باکیفیت به مشتری بستگی دارد. جهت یادگیری بیشتر و آشنایی با نکات نگارش پروپوزال مبتنی بر سئو می توانید در اینترنت چند نمونه فایل را به صورت رایگان دانلود کرده و مطالعه نمایید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *